Fyzika pro dny 1.-5.6.
Zdravím Tě!
Dnešní téma je Výkon elektrického proudu (113). Pozor, i když si myslíš, že z Tebe elektrikář nebude, tak zbystři, protože toto téma je užitečné k tomu, abys porozuměl/a „úsporným elektrickým spotřebičům“.
Vzpomeň si na začátek školního roku a laboratorní úlohu, ve které jsi vystupoval/a na schod v učebně fyziky a pak dopočítal/a, jaký máš výkon. Kdybys místo toho šel/šla např. v paneláku po schodech a někdo jiný se vezl výtahem, vznikla by otázka, jak je to s výkonem toho výtahu. A tak se dostáváme k myšlence, že i elektrický proud souvisí s výkonem.
Přečti si toto téma v učebnici a zamysli se nad přirovnáním s vodní elektrárnou. Pak do sešitu napiš nadpis, který je modře v úvodu kapitoly a pod něj:
– součin napětí na spotřebiči a proudu, který jim protéká
P = U . I
pod to popis jednotlivých f. veličin a šipky – stejně jako u jiných vzorců, to už znáš:
výkon el. proudu ve W napětí ve V proud v A
V elektrotechnice je 1 W (watt) = 1 VA (voltampér)
Př. 115/1
Zkus si poradit s tímto příkladem. Nápověda: nejdřív zápis, pak pomocí Ohmova zákona I = U:R dopočítej velikost proudu. Výsledek dosaď do vzorce P = U. I, vynásob, odpověď, hotovo. Můžeš zaokrouhlit na 1 desetinné místo. Pak pokračuj v zápise:
Pozor! Rozlišujeme příkon P0 (el. práce, která se skutečně vykonala – část se spotřebovala na např. zahřátí ložisek motoru) a výkon P (užitečná práce vykonaná za 1s). Vždy platí, že příkon je větší než výkon.
Co poslat do pátku?
a) foto nebo scan vypočítaného příkladu uprostřed dnešního textu (když to nepůjde, tak aspoň ten text okolo)
b) Najdi na libovolném elektrospotřebiči (např. žárovka, fén, …) štítek, na kterém je uveden příkon. Někdy je to psáno i jako rozmezí, např. školní varná konvice má na štítku:
tj. rozmezí napětí, na které může být připojena 200-240V a pod tím 2000-2400 W. Pošli údaje mailem (o jaký elektrospotřebič se jedná, jak velký má příkon).
Pro tento týden vše.