Kroužky

Nabídka zájmových kroužků ve školním roce 2023/2024

Vážení rodiče,

ZŠ Ústí nad Orlicí, Třebovská 147 nabízí ve školním roce 2023/2024  žákům školy možnost přihlásit se do různých zájmových kroužků. Činnost kroužků bude zahájena od 2. 10. 2023. Ukončení bude v posledním týdnu měsíce května 2024.

Zápisné do každého kroužku činí 200,- Kč na pololetí školního roku. Možnost případného odhlášení či nového přihlášení bude vždy v pololetí příslušného školního roku.

 

                                                                                                              Mgr. Pavel Svatoš – ředitel školy

 

Přehled nabízených kroužků

 

 

 

 

 

 

Zdravotnický kroužek

Jak to bylo (o zdravotnickém kroužku)

Poprvé jsme se sešli ve čtvrtek 4. října 2007. Byli jsme tři, ale začali jsme. Příště jsme se sešli v jiném složení a mohli jsme začít znovu. Začínali jsme víc než měsíc, protože pořád někdo končil a někdo jiný přišel. Potom jsem si řekla dost. Jestli nechceme pořád začínat, musíme dál, jinak děvčata ztratí zájem, noví se to doučí. Poslední přírůstek jsme měli v únoru, ale děvčata byla velmi šikovná, a brzy nebylo poznat, že začala nedávno. Stále jsme se scházeli jedenkrát týdně a připravovali jsme se k vyvrcholení  – oblastnímu kolu soutěže hlídek mladých zdravotníků. Před soutěží jsme chodili na OS ČČK, kde nám p. Preclík a p. Hodoval pomáhali s přípravou na soutěž. Vůbec nám to nešlo, jako bychom měli svázané ruce.  A proto znovu: buď u nás ve škole nebo na ČČK a každý den. Někdy jsem měla pocit, že čím víc trénujeme, tím hůř. Začínala jsem i uvažovat o tom postavit jen jednu hlídku, ale to mi úspěšně p. Preclík rozmluvil. Rozhodnuto: budeme mít dvě soutěžní hlídky, naše řady doplní studenti gymnázia.

Středa 7. května – oblastní kolo soutěže hlídek mladých zdravotníků. Máme dvě hlídky první…Lukáš Franz, Kateřina Kubešová, Valentýna Boňková, Nikola Vaňková a Monika Motlová, druhá: Zuzana Zapletalová, Dana Doskočilová, Lucie Rybková, Denisa Koutná a Veronika Dvořáčková. První hlídku doprovází p. Jiráská, já jdu s druhou. Prostě jsou to samí nováčci a chci je vidět v akci. I chybami se člověk učí.

První soutěžní disciplína a  nula trestných bodů. Děvčata mají radost. Druhá soutěžní disciplína. Úraz na schodech: podezření na poranění páteře zvládli celkem dobře, poraněný kotník dopadl hůř – byl ošetřen bez prohlédnutí. Nesoutěžní poznávání bylin dopadlo také dobře. Další soutěžní disciplína, a zase tak na půl: střep v ráně jsme cvičili, poleptání kyselinou jen teoreticky. Nesoutěžní úkoly z bezpečnosti  na silnici jsme zvládli, soutěžní přenos raněných také. Máme před sebou poslední soutěžní disciplínu: resuscitaci. Je těžká, bohužel dostáváme dost trestných bodů. A slavnostní  vyhlášení výsledků. V duchu jásám, nejsme poslední. Jedna hlídka obhájila první místo a postupuje do krajského kola, a nováčci skončili pátí (z deseti).

A začínáme znovu. Příprava do dalšího kola. Scházíme se i u nás ve škole, ale není to ono. Potřebujeme se  sehrát s druhou částí hlídky – studenty gymnázia. Scházíme se podle možností na ČČK, ale prakticky nikdy ne v celém složení.

Středa 21. května – regionální kolo soutěže hlídek mladých zdravotníků – Pardubice.

Začínáme nesoutěžními disciplínami, potom první soutěžní, a je to šok. Bohužel nestíháme, ale způsob hodnocení nás všechny naprosto rozhodil. Zatím se nám nikdy nestalo, že by na nás někdo při hodnocení křičel. Odcházíme smutně, naprosto bez nálady. Někdo řekl něco o skončení a já nenacházím slovo k povzbuzení. (Jediné co mě napadne je, že by pes od nás kůrku nevzal). Další soutěžní disciplína: transport – ruce dělají mechanicky, co mají, srdce nespolupracuje. A hodnocení. Ale to je způsob, který známe: pochválí, i vytkne nedostatky. Odcházíme se sedmi trestnými body (ze dvaceti, je to dost), ale to jednání nám dodalo síly. Nevzdáváme to. Další soutěžní disciplíny, nevzdáváme se, bojujeme. A opět ukončení soutěže.  Organizátor vyhlašuje jen první tři družstva. Výborně, jsme druzí, to jsme opravdu po první soutěžní disciplíně nečekali.

Jarmila Šamánková

copyright zš třebovská
Tvorba WWW: OG Soft s.r.o.