Fyzika pro dny 27.-30.4.
Zdravím Tě!
Začnu odpovědi na otázku „navíc“ z minula: zamysli se nad tím, proč se v reálných obvodech zapojuje víc rezistorů do někdy hodně složitých větví – proč se radši nepoužije jeden “správný”, který má stejný výsledný odpor jako taková “směsice”. Odpověď: je to proto, že se vyrábějí pouze rezistory s předem danou velikosti odporu. Pokud je potřeba nějaký jiný, dá se místo něho třeba dva nebo tři z těch, co se vyrábí. Něco jako když potřebuješ zaplatit např. 13 Kč, taky nemáš minci o této hodnotě, ale poskládáš ji z těch, co existují (např. 10Kč, 2Kč a 1Kč).
Dnes se podíváme na to, jakých hodnot výsledného odporu lze získat spojením 5 stejných rezistorů. Znovu děkuji za vaše nápady.
„Polopatistický“ postup jak se propracovat k výsledku je připraven zde: F8_postup_na_R vytiskni nebo přepiš do sešitu.
Pro zajímavost – všechny použitelné možnosti, o kterých vím, jsou zde: F8_priklady_5_stejnych_rezistoru
Někdy jste vymysleli příklad, který na mém přehledu není – může to být dáno tím, že je prohozena větev nebo máte uzel navíc, který s dalším uzlem spojuje jen kus vodiče – v tom případě to opět spadá pod jednu variantu. Na pravé straně jsou pro kontrolu výsledky a ve spodní části jsou výsledné odpory skupin 2,3 a 4 rezistorů, co se často opakují – aby se zkrátilo počítání.
Co poslat do čtvrtka: Vyber si jedno libovolné složitější zapojení (tj. kromě 1. , 9. a 18. – ta je vyřešena v sešitě) z těch 21 možných, postupně ho spočítej, zkontroluj s výsledkem, vyfoť a pošli na mail.
Pro tento týden vše.