Samostatný větný člen
Krásný jarní den! Dnes si přidáme další zvláštnost ve větě jednoduché, samostatný větný člen, a i tentokrát budeme doplňovat čárky. Všimli jste si, že jsem v předchozí větě použila přístavek? Ten už umíte – podstatné jméno „zvláštnost“ jsem vysvětlila spojením „samostatný větný člen“, což je přístavek, a proto je v čárkách. Ale teď k novému pojmu – do pravidel si zapiš:
Samostatný větný člen = výraz, který stojí mimo větu – před ní, nebo za ní, ve větě odkazuje na tento výraz zájmeno ten, ta, to, nebo příslovce tam, tehdy, … Cílem je vyčleněné slovo zdůraznit, proto ho dá autor mimo větu – tím na něj upozorní. Čárka je vždy.
Příklad:
- V Krkonoších, tam se nám líbilo. – „v Krkonoších“ je dáno mimo větu a ve větě je nahrazeno „tam“, proto je ve větě čárka, ale pokud napíšeme V Krkonoších se nám líbilo. – bude věta bez čárky – není v ní samostatný větný člen.
- Samostatný větný člen mohu dát i na konec věty – Tam se nám líbilo, v Krkonoších.
- Omáčky, ty já mám rád. – slovo „omáčky“ je samostatný větný člen, stojí před větou a v samotné větě jej nahrazuje slovo „ty“, pokud zájmeno „ty“ vynechám, bude věta bez čárky – Omáčky mám rád.
Pracovní list 9. tř. samostatný větný člen
KONTROLA 9. tř. samostatný větný člen
Na shledanou v pátek.