pondělí 6.4.
15
Zdravím Tě!
Nejdřív zkontrolujeme výsledky z minula: 57/3: 4,8,1,6,3, všechno v cm2. Doufám, že Ti to šlo dobře. Možná jsi použil/a zlepšovák, že když se „rozstřihne“ rovnoběžník a přesune se kus na druhou stranu, dostaneš obdélník. Ve čtvercové síti to navíc lze lehce spočítat – urči, kolik čtverečků tento rovnoběžník má. Pro kontrolu si to ještě jednou představ – právě jako ty čtverečky.
Jestli Ti to šlo, tak nejspíš nebude problém ani z příkladem 58/4. Určitě vymyslíš postup, jak určit obsah tohoto „leporela“. A domnívám se, že bys našel možná i jiný způsob, než já. Mě jich napadá taky víc, ale nejjednodušší mi přijde tento:
Rozdělím leporelo na jednotlivé stránky. Těch je 6. Když si je prohlédnu líp, zjistím, že 3 a 3 jsou stejné. Dále si všimnu, že výška leporela je pro všechny stránky stejná – je to 5 kostiček. Když tento obrázek otočím, je to vlastně strana a. Výška rovnoběžníků, když je obrázek otočený, je jednou 3 kostičky a jednou 4.
Spočítej, kolik tam bude kostiček. Nápověda: 5 . 3 + 5 . 4 = 15 + 20 = 35 kostiček. To celé třikrát, jak jsme si říkali na začátku. Takže dohromady 105 kostiček. Nakonec chci zjistit, kolik je to tedy cm2. Jak si poradím? Všimnu si, že moje kostičky se do toho čtverečního centimetru vejdou 4. Proto Počet 105 kostiček vydělím číslem 4 a mám výsledek: 26,25 cm2.
Jsou samozřejmě i jiné možnosti, jak se dopočítat k výsledku, ale chtěla jsem, abys procvičil/a logické myšlení.
—————————————————————————————————————–
Když už znáš postup, jak určit obsah rovnoběžníku, nepřekvapí Tě dnešní téma: Obsah troúhelníku (58)
Bude to prostě polovina z rovnoběžníku. Než si to ale zapíšeme do pravidel (příště), ověříme, že je to tak: najdi čtverečkovaný papír (máš – třeba sešit z fyziky, tak mimořádně odstřihni 5cm pruh z volného listu zezadu). Na tomto pruhu si nakresli 4 různé rovnoběžníky, inspiruj se příkladem 57/3, ale můžou být jakékoliv. Potom je vystřihni. Tvým úkolem bude nakreslit úhlopříčky (vzpomínáš, co to je? Jasně, spojnice protějších vrcholů) a po jedné z nich rovnoběžník rozstřihnout. Dostaneš dva trojúhelníky. Tvým úkolem je zjistit, že jsou shodné, tj. když jeden z nich otočíš, můžeš ho položit na druhý tak, že se kryjí. Zkus to pro všechny 4 příklady. Příště na to navážeme a doplníme pravidla.
Dnes vše.