pátek 3.4.
7
Zdravím Tě!
Děkuji za zaslání příkladů na Ohmův zákon. Jasně, měli jste to dobře, na tom se v podstatě nedá moc co zkazit, když znáš vzorec. Pomůcka na zapamatování je podle zkratky „URI“ – v našem případě napětí (představ si nenapnutou prádelní šňůru: U) se spočítá tak, že se násobí odpor (odpoRRRRRR) a proud (proud vody I). Je tam „krát“. Podle toho sestav trojúhelník a máš všechny 3 vzorce dohromady. Zapamatuj si to, Ohmův zákon je moc důležitý, jak už jsem psala.
Dnešní téma do sešitu: Elektrický odpor (99)
Přečti si toto téma v učebnici. Ten příklad s vrstvovým rezistorem z grafitu, jak je na str. 99 dole, dělávám trochu upravený jako laborku – obyč. tužkou si žáci vybarví obdélníčky a pak změří jejich odpor, je to docela fajn měření, snad se nám to povede zrealizovat, až se sejdeme ve škole. Uvidíme podle časových možností.
Do sešitu pod dnešní téma napiš:
→ vlastnost těles, měříme ohmmetrem – slovo vzniklo podobně jako voltmetr nebo ampérmetr
→ součástka: rezistor a sem nakresli schematickou značku – najdeš ji v textu?
Pro odpor platí:
sem přijde vzoreček ze str. 100 + popis fyzikálních veličin včetně jednotek.
No tak dobře, pro kontrolu to máš zde: F8_odpor
Taková vsuvka – to písmenko označující rezistivitu je opět naše známé „ró“ – stejně, jako se označuje hustota. Nevím, proč se naši předkové nedomluvili jinak a použili pro dvě různé fyzikální veličiny stejné písmenko. Ale to už nás asi nepřekvapí – třeba t taky znamená čas i teplotu.
A právě o závislosti odporu na teplotě si povíme příště.
Dnes vše.