čtvrtek 19.3.
6
Zdravím Tě!
Dnes pokračujeme v textu, který zde byl včera, konkrétně chceme prozkoumat úhlopříčky a osy souměrnosti v každém rovnoběžníku. A také jeho výšky.
Budeš k tomu potřebovat list papíru, na který narýsuješ a pak i vystřihneš čtverec, obdélník, kosočtverec a kosodélník. Rozměry zvol např. jedna strana 5cm u všech a u obdélníku a kosodélníku druhá strana kratší.
Narýsovat čtverec a obdélník myslím problém není. U těch zkosených verzí postupuj tak, že začneš úsečku jako u čtverce, pak k ní namaluj druhou úsečku, která ale není kolmá, má např. 60o – jako když jsme sestrojovali trojúhelník. A teď novinka – s touto stranou je rovnoběžná protější strana, použij dvě pravítka. Teď na každé z těchto polopřímek změř (nebo odměř pomocí kružítka, což je správnější postup) stejnou délku, jako měla ta první úsečka. Spoj body, máš horní stranu. U kosodélníku taky tak, jen je ta spodní strana delší.
Máš-li narýsováno, vybarvi (ať je to veselejší) a pak vystřihni.
Teď prozkoumej úhlopříčky – slož papír podle nich. U čtverce a kosočtverce Ti vyjde, že jsou podle nich osově souměrné, tj. když to složíš, nic nikde „netrčí“ a je z nich trojúhelník. Obdélník a kosodélník nevyjde, tam se to „nekryje“. Proto ty dva osově souměrné nejsou.
Další věc, kterou máš zjistit, je to, že úhlopříčky půlí jedna druhou. To si všimni, že jejich průsečík je v polovině (můžeš ověřit měřením nebo složením). A o tom je ta čtvrtá věta ve včerejším listu.
Poslední věc – slož všechny 4 obrázky podle osy, která je kolmá na základnu. Tj. např. obdélník si představ, že je to otevřený sešit, který zavřeš. Povedlo se? U obdélníku a čtverce by to mělo být v pohodě, protože jsou souměrné i podlé této osy. Kosodélník a kosočtverec nejsou.
Tímto způsobem jsi zjistil/a, jaké jsou osy souměrnosti. A tento závěr napiš do včerejšího listu nad tu tabulku, co tam je. Bude to vypadat takto:
Dnes jsme prozkoumali úhlopříčky a osy souměrnosti. Výšky si namodeluj tak, že postupně otoč vystřižené obrázky vždy tak, aby jedna strana byla vodorovně. Opři ji o stůl a zjisti, jak je vysoký. Obdélník a čtverec – tam žádné překvapení asi není. U kosodélníku a kosočtverce je to zajímavější, jsou „nakřivo“. Ještě se k tomu vrátíme, tak obrázky neztrať. Dnes vše.