Páťáci mezi zvířaty v nesnázích

V pondělí 10. října jsme s páťáky navštívili záchrannou stanici Pasíčka. Zde se věnují odchytu, ošetřování a následnému návratu poraněných divokých zvířat do volné přírody. Zblízka jsme si mohli prohlédnout lišku, rysa, orla, sokola či výra. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavého – například: Věděli jste, že nejagresivnějším predátorem v naší přírodě je kočka domácí? Ta totiž často zabíjí jen pro zábavu. V závěrečné části programu se páťáci dozvěděli o životě raků. Jednoho klepeťáka se potom každý z nich pokusil vymodelovat z keramické hlíny.

R. Jindra

dscn9709dscn9719

Rubriky: Aktuality |

Ukázková tréninková hodina

Ve středu 5. 10. čekalo na žáčky 1. a 2. třídy v tělocvičně školy malé překvapení. Místo tradiční hodiny tělesné výchovy byla pro školáky připravena ukázková tréninková hodina vedená profesionálními fotbalovými trenéry z Ústí nad Orlicí a Pardubic. Trenéři za pomoci fotbalistů z řad našich žáků, připravili pro děti různé pohybové soutěže s míčem, kloboučky či jinými herními doplňky. Velké nadšení a spokojenost dětí po 45 minutách tréninku byla odměnou pro trenéry, kteří končili hodinu s příslibem možných nových fotbalistů na našich zelených trávnících z řad nadšených žáčků.
Mgr. Alena Šebková, tř. učitelka 1. třídy a
Mgr. Pavel Svatoš, vyučující TV v 2. třídě

Rubriky: Aktuality |

Okresní přebory ve sprinterském trojboji

Ve středu 21. září jsme se zúčastnili Okresních přeborů ve sprinterském trojboji.

Naši závodníci opět skvěle zabojovali a odnesli si několik umístění na stupních vítězů. Dařilo se především těmto žákům :

Milan Tobiška – 1. místo (předžáci)

Táňa Bartáčková – 3. místo (mladší žákyně)

Michal Vacek – 2. místo (mladší žáci)

Matěj Němeček – 3. místo (starší žáci)

Martina Vrobelová – 3. místo ( dorostenky)

Dále nás reprezentovali : K. Pávková, M. Krycnerová, L. Zářecký, F. Kolář, I. Jetmar, K. Kolářová, N. Kapounová, A. Skalická, M. Bryška, Š. Bartoň, M. Špitálský a N. Šeredová.

Rubriky: Aktuality |

Sudoku

V pátek 16. 9. se uskutečnila na druhém stupni matematická soutěž v sudoku. Účasnilo se jí 17 žáků z 6. až 9. třídy. Žáci za 45 minut vyplňovali 4 různě obtížné sudoku. Vítězem se stal Matěj Špitálský z 7. třídy, hned za ním se umístili Matěj Němeček (8. tř.), Aneta Skalická (7. tř.) a Šimon Bartoň (6. tř.). Ceny pro vítěze byly hrazeny z dotace Města Ústí nad Orlicí pro projekt Matematické soutěže.

20160927_09432520160927_094354

 

 

 

Rubriky: Aktuality |

Jak vidíme kostel my

Na konci loňského školního roku naši žáci sedmé třídy navštívili v rámci výtvarné výchovy kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Orlicí a v prostorách kostela i jeho okolí malovali. Zdejší děkanství přineslo tuto nabídku v rámci 240. výročí otevření kostela všem základním školám a také střední uměleckoprůmyslové škole a gymnáziu.

Nejhezčí práce dětí a studentů jsou k vidění tento týden na faře, kde v neděli 25. září proběhla vernisáž. Naši školu zastupoval pan ředitel a za děti převzal pamětní list. Tímto bychom chtěli poděkovat žákům naší školy, kteří nás svými krásnými obrázky reprezentují. Dík patří Barče Dvořákové, Alče Kuťákové, Sáře Satrapové a Leoši Szentandrasimu.

Karolína Kapounová

Pamětní list

Rubriky: Aktuality |

Nejen děti se učí…

… učí se i paní kuchařky ze školní jídelny

Jelikož i kuchařina je o neustálém vzdělávání se a poznávání nového, tak 22. 9. 2016 proběhla v naší školní jídelně prezentace fy Podravka – Lagris a.s. na zadané téma: zdravá výživa a pestrost stravy. Cílem je nadchnout kuchařky pro zdravou výživu a zdravý způsob přípravy pokrmů.

Již od časného rána nám pan kuchař vařil nejrůznější pochoutky z pohanky, jáhel, kuskusu, ryb i na sladké pokrmy došlo za použití špaldové, rýžové mouky. Celý den jsme mu koukaly pod ruce a věřte, byla to radost.

Pan kuchař nám poté odprezentoval  19 různých pokrmů a my ochutnávaly, hodnotily, chválily a mnohdy jsme nepoznaly, že pokrm obsahuje luštěniny, které u dětí nejsou zrovna oblíbené.

A o to jde !!!  Moc jsme si pochutnaly. Pana kuchaře jsme oznámkovaly jedničkou i tu hvězdičku by si zasloužil.

A co říci závěrem? Akce se vydařila ke spokojenosti personálu kuchyně, tak jistě i pana kuchaře a naši strávníci se mohou těšit na novinky v jídelníčku. Již nyní Vám přejeme dobrou chuť.

Za kolektiv kuchyně

                                                                                                                    Lukesová M.

Rubriky: Aktuality |

Hledá se vítěz

Dne 14. září 2016 se 16 žáků naší školy zúčastnilo cyklistických závodů konaných v parku Kociánka.

Děkujeme žákům z 2. – 8. třídy za účast a reprezentaci školy a rodičům za pomoc při organizaci.

Rubriky: Aktuality |

Tohle nás potěšilo

Rubriky: Aktuality |

Nasbíraná plastová víčka pomohla dvojčatům Elišce a Oldíkovi

podekovani-zs-usti-nad-orlici

 

Rubriky: Aktuality |

Šesťáci na cestě do pravěku

Dne 6. září se žáci 6. ročníku vydali   do Archeoparku Všestary. Cílem exkurze bylo seznámit  se s životem pravěkých lidí . Žáci navštívili originální třípatrovou expozici a muzeum v přírodě. Areál jim nabídl repliky artefaktů ze všech období pravěku, modely, hmatovou expozici, informační tabule, konstrukce objektů 1:1. Žáci absolvovali dva výukové bloky, jedním z nichž byla komentovaná prohlídka  venkovní části expozice a praktické ukázky pravěkých technologií s možností tato řemesla si vyzkoušet. Projekt byl podpořen z dotačního titulu Města Ústí nad Orlicí, za to velice děkujeme. Nově získané poznatky žáci využijí v hodinách dějepisu.

Mgr. Eva Svatošová

img_1350      img_1367img_1361        img_1397

Rubriky: Aktuality |