Základní skladební dvojice – podmět a přísudek – do 10. 6.
Milé děti, dnes se podíváme na odvětví českého jazyka, kterému říkáme skladba. Je to oblast, která se zabývá tím, z čeho se skládá věta, jak jsou ve větě jednotlivá slova propojená, jaké druhy vět v češtině máme apod.
Věta je celek složený ze slov. Základem věty je vždy podmět a přísudek. Podmět a přísudek jsou základní větné členy a ve větě tvoří základní skladební dvojici.
Přísudek je většinou vyjádřen slovesem v určitém tvaru: Např.: Žák píše úkol. Maminka pracuje doma. Ptáme se na ně: co dělá ? (žák, maminka) , přísudek označujeme vlnovkou
Podmět ve větě nám přísudek doplňuje. Je vždy v 1. pádu, proto se na něj ptáme Kdo, co? = 1. pádovou otázkou a přísudkem: Např. Žák píše úkol. ( Kdo, co píše ? = žák). Maminka pracuje doma. (Kdo, co pracuje ? = maminka). Podmět označujeme rovnou čarou.
Podmět může být vyjádřen: a) zájmenem : Já ti pomohu. b) přídavným jménem: Odvážný dosáhl vítězství. c) číslovkou: Jeden z vás získá cenu.
Podmět může být: a) vyjádřený ve větě: Dcera se chystala do kina. ( kdo, co se chystal = dcera)
b) nevyjádřený ve větě: Česala se a líčila. ( kdo, co se česal a líčil = dcera = podmět je vyjádřený v předchozí větě) Půjdeme do kina. (kdo, co ? půjde = my = není ve větě vůbec = nevyjádřený podmět)
Úkol: PS: str.66/1a, 2, 3, str. 68/1a, b/ 2a, b/3a, b
učebnice: str. 154/2 – vypiš základní skladební dvojice do sešitu podle vzoru, 155/1a, 2a – do sešitu vypište z vět opět pouze základní skladební dvojice a podtrhněte je: podmět rovnou čarou, přísudek vlnovkou
Cvičení z PS si zkontrolujte vzadu v řešení. Cvičení z učebnice vám zkontroluji při odevzdání sešitu. Pokud byste měli nějaký problém, napište mi do emailu.