Tvoření časových a místních vět
Dobrý den, dnes ještě procvičíte vedlejší větu příslovečnou místní a příslovečnou časovou. Budete je tvořit z rozvitého příslovečného určení místa a času. Jak budete postupovat:
- Ve větě jednoduché budete mít ležatým písmem vyznačené rozvité příslovečné určení místa nebo času – urči si, o jaký druh jde.
- Vyber si spojovací výraz:
pro větu časovou – když, než, jakmile, až, sotva, zatímco
pro větu místní – kde, kam, odkud, kudy
- Část věty jednoduché, která je psaná normálním písmem, bude věta hlavní, z části psané ležatým písmem vytvoříš příslušnou vedlejší větu – musíš vymyslet sloveso v určitém tvaru, aby se jednalo skutečně o větu, a na začátek dáš vybraný spojovací výraz.
- Souvětí napíšeš – nezapomeň napsat mezi věty čárku – mezi hlavní a vedlejší větou je čárka vždy!
Příklad:
- Před vydatnou snídaní si zacvičil pozdrav slunci. – kdy si zacvičil? – před snídaní – příslovečné určení času – budu tvořit vedlejší větu příslovečnou časovou.
- Z nabídky si vyberu spojovací výraz – než.
- Hlavní věta je Zacvičil si pozdrav slunci. Z podstatného jména snídaně odvodím sloveso – snídat – vytvořím vedlejší větu s vybraným spojovacím výrazem – Než se vydatně nasnídal.
- Spojím obě části do souvětí s vedlejší větou příslovečnou časovou: Než se vydatně nasnídal, zacvičil si pozdrav slunci.
Vyzkoušej si tvoření takovýchto souvětí ve cvičení 2 na straně 87 a porovnej s kontrolou.
KONTROLA TVOŔENÍ VĚT
Na shledanou ve středu, s některými na viděnou zítra.