Přívlastek
Dobrý den, stejně jako základní větné členy mají své pojmenování – podmět a přísudek, i rozvíjející větné členy mají svá jména. Vy se dnes naučíte první z nich – PŘÍVLASTEK.
Přívlastek je větný člen, který poznáte velice snadno – šipka od něho vede vždy k podstatnému jménu. Přívlastek nám blíže podstatné jméno popíše, řekne nám JAKÉ podstatné jméno je – například dřevěný stůl nebo také mohu říci stůl ze dřeva – v obou případech jste se dozvěděli další informaci o podstatném jméně stůl – je dřevěný. Proto dřevěný i ze dřeva jsou přívlastky.
Na přívlastek se ptáme otázkami JAKÝ? JAKÁ? JAKÉ? JAKÝCH? JAKÝM? JAKÝMI? JACÍ?
Pozor!!! nikdy se neptáme JAK?
Přívlastek v grafickém znázornění věty budete označovat pod slovo zkratkou PK.
V učebnici Český jazyk se strana 103 přívlastku věnuje. Tady navíc ještě rozlišují přívlastek shodný a neshodný, ale to vy zatím určovat nebudete. Nejprve se totiž musíte přívlastek naučit vyhledat, to nám prozatím bude stačit.
Vypracujte cvičení 3/103 – Vytvořte přísloví a pořekadla, podtrhněte podmět a přísudek, připojte šipkami ostatní větné členy, pokud šipka povede k podstatnému jménu, vyzkoušejte otázku jaký? jaká? …. a pod slovo napište zkratku PK. Porovnejte s kontrolou.
Příklad:
Ptala jsem se – jaké ptáče? – ranní – PK. Slovo dál přívlastek není, protože šipka nevede k podstatnému jménu a nedá se zeptat jaký, jaká …
KONTROLA cvičení 3/103:
https://www.zstrebovska-ustino.cz/wp-content/uploads/2020/06/Kontrola-PK.jpg
Na shledanou ve středu.