Fyzika pro dny 1.-5.6.
Zdravím Tě!
Kapitola věnovaná astronomii je u konce. Škoda, myslím, že by se o tom dalo debatovat hooodně dlouho. Snad aspoň někoho z vás toto téma zaujalo. Napiš mi úvahu o libovolném tématu souvisejícím s touto kapitolou – co Tě zaujalo x proč Tě nic nezaujalo, co ses dozvěděl nového, čím bylo toto samostudium přínosné a tak…
V učebnici je další (už poslední) téma Vývoj fyziky (127). Zde by se opět dalo dlooouze řešit, jakým směrem se fyzika ubírá. V rámci základní školy ses seznámil/a s „klasickou fyzikou“, na „moderní fyziku“ zas až tak prostor nebyl. Přesto si myslím, že by bylo užitečné se zabývat i zajímavými soudobými vědci. A to bude Tvoje závěrečná práce z fyziky. Tento týden si vyber nějakého českého (případně slovenského) vědce (vynálezce, objevitele) a zjisti o něm zajímavé informace. Na zpracování budeš mít celý příští týden.
Potřebuji, aby každý z vás popsal někoho jiného. Aby se osobnosti neopakovaly, budu sem do toho místa postupně přidávat jména vědců, která jsou „zadaná“. Tak si pospěš, aby Ti někdo Tvého oblíbence „nevyfoukl“ (můžeš poslat nejdřív toto jméno a až potom sestavit úvahu o astronomii).
Jména „zadaných“ vědců (vynálezců, objevitelů):
Jaroslav Heyrovský, Albert Einstein, Otto Wichterle, Antonín Holý, Luboš Kohoutek, Bedřich Hrozný, Armin Delong, Heinrich Hertz, Prokop Diviš, Hans Lippershey
Na konec se rozloučíme s astronomií jedním dílem Nezkreslené vědy, která je zaměřena na Čechy ve vesmíru: https://www.youtube.com/watch?v=JYJcjnCTg7U
Co poslat do pátku?
1) úvahu na téma astronomie
2) jméno a příjmení vědce, o kterém mi příští týden něco sestavíš.
Pro tento týden vše