Vedlejší věta předmětná
Dobrý den, dnes se seznámíte s dalším druhem vedlejších vět – s větou předmětnou – ta nahrazuje předmět hlavní věty a jako na předmět se na ni ptáme, tzn. pádovými otázkami – nejčastěji 4. pádem – KOHO? CO?, ale i otázkami 2., 3, 6. a 7. pádu. Vše si ukážeme na příkladu:
Máme větu jednoduchou – Dědeček vzpomínal na mládí. Ptáme se Vzpomínal na koho, co? – odpovíme – na mládí = předmět věty jednoduché.
Pokud se chceme vyjádřit pomocí souvětí, řekneme – Dědeček vzpomínal, co zažil v mládí. Hlavní větou se ptáme – Na koho, co dědeček vzpomínal? – odpovíme větou vedlejší – co zažil v mládí. – Protože se ptáme stejně jako na předmět – 4. pádem – jedná se o větu předmětnou.
Podmětná a předmětná věta se často pletou, proto následuje tato pomůcka: Všimněte si, že na rozdíl od vedlejší věty podmětné, kterou jste se naučili minule, má tentokrát hlavní věta podmět – dědeček – to je signál pro vás, že vedlejší věta nemůže být podmětná. Když hlavní věta má podmět, vedlejší věta není podmětná!
Ještě jedna rada – ptejte se celou pádovou otázkou. Pokud se zeptáte jenom CO?, nevíte, jestli to je KDO? CO? = podmětná věta, nebo KOHO? CO? = předmětná věta.
V učebnici Český jazyk si na straně 84 přečtěte modře podbarvenou tabulku, procvičte a porovnejte s kontrolou.
Cvičení 1/84 – Tvoř otázky – ptáme se hlavní větou a otázkou 2., 3., 4., 6., 7. pádu – příklad – první věta cvičení – ptáš se – Koho, co mu nikdo nevěřil? – odpovídáš – že ušel tolik kilometrů.
KONTROLA 7. ČJ 84
Na shledanou ve středu.