Vedlejší věta podmětná
Dobrý den, dnes se vrátíme k souvětí. Podle vrácených úkolů jsem poznala, že bezpečně poznáte hlavní a vedlejší větu. Což je hodně důležité, protože tuto dovednost teď budete potřebovat. Učivo si zopakujte na stránkách školy – český jazyk 16. 4.
Věty vedlejší v podstatě nahrazují větný člen. Proto se podobně jako větné členy pojmenovávají. Dnes se naučíte vedlejší větu podmětnou. Jak napovídá název, tato věta nahrazuje podmět hlavní věty a v hlavní větě bude podmět chybět. Ukážeme si to na příkladu:
Máme větu jednoduchou – Zrádce byl potrestán. – podmětem této věty je zrádce (kdo, co byl potrestán? – zrádce).
Souvětím tu samou myšlenku řekneme – Kdo zradil, byl potrestán. – podtržená věta je vedlejší, protože má spojovací výraz „kdo“ – to už znáte. Druhá věta je hlavní a všimněte si, že v této větě chybí podmět – když se zeptáte Kdo, co byl potrestán?, v hlavní větě odpověď nenajdete, ale najdete ji ve větě vedlejší, protože tou na tuto otázku odpovíte. Takže ještě jednou:
Ptám se – Kdo, co byl potrestán? – odpovídám – Kdo zradil. – a protože se ptám stejně jako na podmět KDO? CO? (1. pád) a vedlejší věta nahrazuje opravdu podmět – slovo zrádce, říkáme této vedlejší větě PODMĚTNÁ.
Pamatujte, že se ptáme vždy hlavní větou (ta nemá spojovací výraz) a odpovídáme vedlejší větou (ta má spojovací výraz) a vedlejší větu pojmenováváme – dnes jste se seznámili s vedlejší větou podmětnou.
Otevřete si učebnici Český jazyk na straně 78 a přečtěte si modře podbarvenou tabulku. Vyzkoušejte si učivo na následujících cvičeních – pracujte do sešitů a pak porovnejte s kontrolou:
cvičení 1/78 – piš pouze otázky – ptáme se hlavní větou a otázkou kdo? co? – příklad – první věta cvičení – píšeš – Kdo, co ji potěšilo? – odpověz si jenom v duchu, psát nemusíš – že se jí zastal.
cvičení 2/78 – doplň vhodnou vedlejší větu – všechny budou určitě podmětné, protože v hlavních větách chybí podmět – zkoušej se ptát – kdo? co? – ať natrénuješ otázku.
KONTROLA 7. tř. ČJ 78
Na shledanou ve středu.