Přímá řeč
Dobrý den, dnes ještě zůstaneme u doplňování interpunkce, ale v jiné souvislosti než minulé hodiny. Podíváme se na zápis přímé řeči, se kterou se setkáváte běžně například v knihách s krásnou literaturou – romány, povídky, pověsti, pohádky, … nebo pokud třeba písemně vypravujete nějaký zážitek.
Přímou řeč = zachycení toho, co mluvčí právě říká, většinou uvede nějaká další věta, aby čtenář věděl, kdo zrovna mluví. Této větě říkáme uvozovací. Příklad: Babička volala: „Pojďte na bábovku.“ – věta Babička volala je uvozovací. Existují tři možné zápisy přímé řeči vzhledem k uvozovací větě a tomu odpovídající použití interpunkce:
- Babička volala: „Pojďte na bábovku.“ – po uvozovací větě je dvojtečka, mezerník a přímá řeč začíná na velké písmeno
- „Pojďte na bábovku,“ volala babička. – přímá řeč končí čárkou, může být i vykřičník a otazník („Pojďte na bábovku!“ volala babička.), pak následují uvozovky nahoře, mezerník a uvozovací věta začíná vždy malým písmenem
- „Pojďte,“ volala babička, „na bábovku.“ – za první částí přímé řeči je čárka (nebo otazník, vykřičník) + pak uvozovky nahoře, mezerník, uvozovací věta začíná malým písmenem, následuje čárka, mezerník + uvozovky dole a druhá část přímé řeči začíná malým písmenem.
Příklady těchto tří způsobů si zapište do sešitu s pravidly. Otevřete si učebnici Český jazyk na straně 85 a přečti si podbarvenou tabulku. Zjistíš, že přímou řeč lze převést na řeč nepřímou – pak nepoužívám uvozovky – Babička volala, že máme jít na bábovku.
Přečti si úryvek z knihy Válka s mloky od Karla Čapka a všímej si zápisu přímé řeči, interpunkce a psaní velkých a malých písmen.
Do školního sešitu vypracuj cvičení 2 a 3 na straně 86 a porovnej s kontrolou:
Na shledanou ve středu.