Grónská písnička – rým
Krásný slunečný den! Minule jste trochu „přičichli“ k poezii a dnes u ní ještě zůstaneme. Už víte, z jakých částí se básničky skládají – sloky, verše, rýmy. A právě u rýmů ještě zůstaneme. Určitě jste si všimli, že se mohou shodovat různé verše – buď hned sousední, nebo na přeskáčku. Podle toho se rýmy pojmenovávají. Do literárního sešitu si zapiš:
DRUHY RÝMU:
- sdružený – podobné jsou dva sousední verše
- střídavý – podobný je 1. a 3. verš a 2. a 4. – střídají se
- obkročný – podobný je 1. a 4. verš a 2. a 3. verš
- přerývaný – rýmuje se pouze 2. a 4. verš, 1. a 3. ne nerýmuje
V Čítance si teď některé rýmy ukážeme na příkladu. Na straně 186 je básnička Tvář léta, v ní najdete dokonce tři druhy rýmů.
- První 4 verše je rým střídavý – zaměř se na poslední slova veršů – 1.běží, 2.nás, 3.stěží, 4.čas. Slyšíš – 1. verš se shoduje se 3. (běží – stěží) a 2. se 4. (nás – čas).
- Následují verše 5. krátce, 6. obchodu, 7. plodů, 8. na zahrádce – tentokrát jsou podobné verše 5. a 8. (krátce – na zahrádce) a 6. a 7. (obchodu – plodu) – tohle je rým obkročný.
- 9. a 10. verš se také shodují – 9. právě, 10. v trávě, a protože spolu sousedí, jde o rým sdružený.
Přečti si v Čítance na straně 82 básničku Grónská písnička od Jaromíra Nohavici. Určitě poznáš, jaký rým se v ní objevuje. Do literárního sešitu si napiš jméno autora a název básničky. Protože už název napovídá, že jde ve skutečnosti o text písničky českého folkového zpěváka, pusť si ji na https://www.youtube.com/watch?v=qwIeibV5lYw. Inspiruj se videem, nakresli do sešitu obrázek a společně s Jarkem Nohavicou si písničku zazpívej.
Na shledanou v pátek.