Fyzika pro dny 20.-24.4.
Zdravím Tě!
Pro tento týden máme téma: Hvězdy – jejich vznik, vývoj a zánik. V učebnici najdeš informace na str. 111-116. Přečti si tato témata a do sešitu napiš následující modré informace:
VZNIK A VÝVOJ HVĚZD – str. 111
Hvězdy vznikají z prachoplynných mračen, jejichž hustota je větší než hustota okolí, ale menší než hustota vzduchu. Teď se zamysli – jaká je vlastně hustota vzduchu? Vždyť dlouhou dobu si lidé ani neuvědomovali, že vzduch „něco“ je. A z toho vznikají hvězdy – fascinující, viď? Pokračuj do sešitu:
Zahuštěním části mračna vnější silou vznikne globule, z té se pak gravitačním smrštěním vyvine hvězda.
Zdrojem energie hvězd jsou termonukleární reakce v jejich nitrech. Nejdéle svítí hvězda při přeměně vodíku na helium. Při dalších reakcích uvnitř hvězdy se hvězda výrazně zvětší. V této fázi vývoje říkáme hvězdě obr.
Jak to víme? Astronomové sestavují rovnice vycházející z fyzikálních zákonů, které popisují průběh hustoty, tlaku a teploty v různých vzdálenostech mezi středem a povrchem hvězdy. Výsledky takových výpočtů potom porovnávají s pozorovaným chováním hvězd. Takový postup se označuje jako vytváření modelů hvězd.
Další zápis týkající se kapitoly ZÁNIK HVĚZD – str. 114 zapíšeme bodově:
– není pro všechny stejný, záleží na jejich hmotnosti
- hvězdy s hmotností menší nebo přibližně stejnou jako Slunce končí jako bílí trpaslíci – malé zářivé hvězdy (nezapomeň, že ve Vesmíru jsou pojmy jako „malý a velký“ relativní. V tomto případě „malá“ hvězda má rozměr asi jako naše Země)
- hvězdy s hmotností několikrát větší než Slunce končí jako neutronové hvězdy , tj. něco, co je sestavené pouze z neutronů – má velkou – no spíš VEEELKOU hustotu.
- nejhmotnější hvězdy končí jako černé díry. To by bylo na samostatnou kapitolu uvedenou otázkou: „Jak to, že víme o černých dírách, když je to podle definice místo, ze kterého neunikne nic – ani světlo. Takže tím pádem přece nemáme možnost zjistit, že tam je. Nebo ano?“ Doufám, že jsem Tě teď navnadila na bližší zkoumání tohoto tématu 😉
Pro zájemce: pusť si https://www.youtube.com/watch?v=CUdFqH9YZeU
Pro všechny – vyplň a pošli do pátku text F9_astronomie_1_dil (buď vytiskni, máš-li možnost, nebo zapiš do sešitu – v tom případě nemusíš přepisovat celá slova, hodně je zkrať. Zajímají mě pouze ty části, které máš doplnit).
Pro tento týden vše.