Přístavek
Dobrý den, doufám, že vám doplňování čárek ve větách, kde se objevuje citoslovce i oslovení, šlo dobře. Dnes se podíváme na další zvláštnost jednoduché věty a i v tomto případě budeme řešit interpunkci.
Přístavek – jedná se o volně připojený shodný přívlastek, jehož základem je podstatné jméno – má za úkol zpřesnit, vysvětlit řídící větný člen. Nejlepší bude vám přívlastek představit na příkladu:
A) Jana, moje sestra, studuje na vysoké škole. – Věta by mohla klidně znít – Jana studuje na vysoké škole. Ale ne všichni vědí, že moje sestra se jmenuje Jana, kdo je vůbec Jana, a proto jim to tímto způsobem mohu vysvětlit.
Vidíte, že základem přístavku je podstatné jméno – sestra – a vysvětluje řídící člen = jiné podstatné jméno, které stojí před ním – v tomto případě Jana.
Jiný příklad: B) V Hronově se narodil Alois Jirásek, český spisovatel. Opět přístavkem vysvětluji, kdo je Jirásek (podstatné jméno) pomocí jiného podstatného jména – spisovatel = přístavkem, který stojí za podstatným jménem Jirásek.
Pravidlo o čárce:
- Pokud přístavek stojí uprostřed věty – příklad A), jsou čárky dvě – před a za přístavkem.
- Pokud přístavek stojí na konci věty – příklad B), je čárka jedna – před přístavkem.
Přístavek může mít někdy na začátku výrazy: zejména, zvláště, např., jako např., …. Některé školy, např. ekonomickou, podnikatelskou, stavební, můžeme studovat i v zahraničí.
Vyzkoušej, jak učivu rozumíš pomocí pracovního listu a porovnej s kontrolou.
Pracovní list – přístavek – 9. tř.
KONTROLA – přístavek – 9. tř.
Na shledanou v pondělí.