Fyzika pro dny 14.-17.4.
Zdravím Tě!
Tento týden se zaměříme na Keplerovy zákony. Zápis do sešitu už máš z minulého týdne, jen do něj dokresli obrázek velké poloosy. K tomu jen připomenu, co je elipsa – zmiňovala jsem se v hodině matematiky, že je to jedna z kuželoseček. Nakreslit se může např. tak, že se do zahrádky zarazí dva klacíky, přiváže se k nim provázek o něco delší, než jejich vzdálenost, a pak „obtáhne“ kolem dokola. Vzpomínáš? Moc mi to nešlo, když jsem místo klacíku použila dvě magnetky na tabuli a natáhla mezi nimi provázek. Tato „nepovedená kružnice“ měla být elipsa. Přesně ta, o které mluví Kepler. A velká poloosa je polovina „větší šířky“ elipsy (ach jo, matematik by prskal za tuto definici, ale teď mi jde o to, abysis to správně představil/a)
Do sešitu tedy úplně nakonec nakresli:
Přečti si pozorně celé téma v učebnici a odpověz do sešitu na tyto otázky (vše najdeš v této kapitole, hledej i na lištách 😉 ):
- Jak se jmenoval český astronom na dvoře císaře Rudolfa II, který kamarádil se známým dánským astronomem?
- Jak se jmenoval tento dánský astronom a proč cestoval po Evropě před tím, než byl pozván do Prahy?
- Proč se astronomická jednotka značí AU?
a foto nebo scan pošli do pátku na můj mail.
Nakonec jeden odkaz na krátké zajímavé video o koutovém odražeči na Měsíci, mrkni se https://videacesky.cz/video/rohovy-reflektor-na-mesici. To jen tak pro zajímavost – kdybys třeba řešil/a konspirační teorie, zda se přistání na Měsíci vůbec odehrálo. Případně zda vůbec máme Měsíc a tak.
Pro tento týden vše.