úterý 31.3.
6
Zdravím Tě!
Abychom navázali na minulou hodinu a pokusili se v Tobě probudit zájem o astronomii, pusť si tento díl Nezkreslené vědy – Jak vznikl vesmír: https://www.youtube.com/watch?v=MLXHFzWvI2o .
Doufám, že se to povedlo a můžu pokračovat tématem dnešní hodiny: Slunce (96)
Slunce, jako naše nejbližší hvězda, si spokojeně spaluje vodík na hélium a další prvky a vůbec neřeší, co si o něm myslíme. V porovnání s ostatními hvězdami je to taková nic moc hvězdička. Ale tím, že je k nám nejblíž, je pro nás nejdůležitější ze všech hvězd. Bez tepla a světla, které nám „posílá“ by na Zemi nebyl život. Zajímavé je, že kdyby trajektorie Země byla blíž ke Slunci, bylo by to pro život na Zemi nepříznivé. Velké „vedro“ by způsobilo odpaření vody a život by zanikl. Kdyby pro změnu byla Země dál, než je, byla by tam zima. Velká zima, ne jak na naší Antarktidě. Daleko větší.
Slunce je zajímavé. O stavbě a dalších souvisejících věcech si víc přečti v učebnici. Zápisky připravím k tisku na příští týden a zahrnu do nich několik hodin, ať to máš na jednom listu papíru. Chci Ti teď ale ještě říct o mém osobním zážitků z 11.8.1999, kdy jsem spolu s dalšími fyzikálními nadšenci z řad studentů vyrazila do Maďarska, abychom si na vlastní oči prohlédli úplné zatmění Slunce. Byl to neuvěřitelný výlet plný neuvěřitelných příhod, ale největším zážitkem bylo těch pár minut, kdy se nad našimi hlavami rozestoupily mraky, které tam od rána byly, a ukázaly nám nezapomenutelné divadlo. O tomto úkazu bylo zveřejněno spoustu informací, fotek, komentářů a videí. Jedno je třeba zde: https://www.youtube.com/watch?v=elXoLLCWj-c a ukázka přímo zatmění je v čase 5:02 nebo 7:54. Zajímavý je ale celý desetiminutový dokument.
Nás 5 studentů se chtělo vyhnout davům, tak jsme se celkem v pohodě spolu se starou škodovkou „zaparkovali“ v jednom z kempů u Balatonu. Přijeli jsme o den dřív a odjížděli o den později mimo velká města, takže nás ani nepoznamenaly památeční suvenýry. Možná škoda, ale pro to jsme tam opravdu necestovali 🙂 A „sluneční brýle“ jsme měli vyrobené vlastní – z černých kotoučků, které byly uvnitř těch starých velkých disket. To už asi ani nevíš, že se používaly, to nevadí. Nebo svářečské sklo č. tuším 10 (přesně už si nepamatuji), to bylo taky fajn. Holt české hlavičky si uměly poradit i tenkrát – dostali jsme návod od svých vysokoškolských učitelů :-). Jo, pěkný zážitek to byl. Ani se nedivím, že občas nadšenci cestují přes půl světa, aby mohli toto divadlo vidět na vlastní oči.
Možná se divíš, proč se to neděje každý měsíc. Vždyť přeci Měsíc obíhá Zemi za cca 29,5 dní (synodický měsíc, ale to je jiné téma). No, děje se to, ale většinou v místech, kde to nemůžeme pozorovat. Proto bylo toto úplné zatmění takto významné 🙂
Dnes vše (bohužel, ještě by se dalo pokračovat dlouhé hodiny…)