středa 25.3.
5
Zdravím Tě!
Pokračujeme v tématu Čím se zabývá astronomie. Včera sis přečetl/a téma v učebnici na str. 94. Dnes zapiš do sešitu na okraj dnešní datum a Čím se zabývá astronomie (94).
Pod to: Astronomie – jedna z nejstarších věd – zkoumá vznik, vývoj a zánik vesmírných těles a jejich fyzikální a chemické vlastnosti. Zabývá se vesmírnými tělesy, např. planetami, planetkami či kometami, hvězdami a galaxiemi.
Pro představu, jaké jsou rozměry těles ve vesmíru si pusť:
https://www.youtube.com/watch?v=iEiWtFow1Fg
Vesmír je OOOBBBRRROOOVVVSSSKKKÝÝÝ. Naše chápání je značně omezeno, proto pochopit ho je nemožné. A proto je to tak fascinující. Snažíme se pouze prozkoumat „Jak?“ funguje. Otázka „Proč?“ zůstane v těchto hodinách nezodpovězena. Na tuto otázku si každý člověk občas hledá odpověď sám.
Kdysi dávno byly dva nepřátelské protichůdné směry. Zastánci víry, kteří tvrdili, že svět stvořil Bůh. Byli ochotni za toto své přesvědčení položit svůj život. A pak zastánci vědy, kteří tvrdili, že to tak není, a taky za toto své přesvědčení byli ochotní položit svůj život. Bohužel se tak mockrát stalo a zrovna záleželo na tom, kdo měl větší moc.
Naštěstí žijeme v 21. století, kde věda a víra se nevylučují a jdou paralelně vedle sebe. Jen vědci místo „Na počátku bylo Slovo“ říkají „Na začátku všeho byl Big Bang“ – velký třesk, kterým dle aktuálního stavu poznání vysvětlujeme začátek existence vesmíru. Věda se k tomu přiklání z toho důvodu, že se dá pozorovat, že galaxie se od sebe neustále vzdalují. Proto když se podíváme zpět v čase, jako když „přetočíš film“ směrem dozadu, dojdeme k místu, kde to vše zřejmě začalo. A toto místo bylo pojmenováno „velký třesk“.
Dnes vše.