Zadání projektu – D
Milý deváťáku, přemýšlím, co ti zadat za práci. Nevím, jak dlouho budeš doma, měla by být smysluplná, hodnotitelná…:) Budu muset vymyslet, jakým způsobem se pustíme do tématu komunistické totality. Zatím v tom nemám jasno, takže pro následující období přijmi jenom tento drobný a snadný úkol vztahující se ještě k Terezínu:)
Kamarád ze seznamu
Jdi na webovou stránku www.holocaust.cz – vlevo na liště najdeš „Databáze obětí“. Jde o poměrně kompletní seznam obětí holokaustu u nás, ze kterého lze vyčíst řadu zajímavých informací. Takovéhle seznamy jsou, myslím, zásadní, protože těm anonymním mrtvým ze statistik vraždění vrací jména, příběhy a někdy i tváře. Věnuj mi 15 minut a trochu databázi prozkoumej. Zkus vyhledávat oběti podle kritérií, které databáze rozlišuje – jméno, příjmení, bydliště, místo či datum narození… Nakonec si vyber jednoho člověka, jehož příběh se tě nějak dotkl, nebo tě s ním něco spojuje (třeba bydliště, věk v době jeho smrti, slavení narozenin ve stejný den, křestní jméno, příjmení nebo cokoliv jiného). Potom zkus vyplnit přiložený pracovní list: kamarád ze seznamu
Levý sloupec je pro tebe, do pravého vypíšeš informace o člověku z databáze. Nejde mi o to, aby tam bylo „něco“ vyplněno. Chtěl bych, abys u vyplňování přemýšlel – o osudu toho člověka i o svém životě – a výsledky tam zapiš. Neboj se toho tam napsat víc – velikost kolonky v dotazníku lze přizpůsobit obsahu:) Asi sis všiml/a, že první dva řádky dotazníku jsou dost rozměrné – to je prostor pro fotografie – tvoji (obličej) a tvého „kamaráda“. Většina obětí fotografii nemá. Jasně, člověk s fotografií je pro tebe lépe uchopitelný, představitelný… Ale klidně si vyber někoho, kdo prostě měl tu smůlu, že po 2. sv. v. nebyl ani on, ani jeho fotografie… Třeba by z toho ten člověk měl radost, když mu takhle na chvíli určitým způsobem „navrátíš život“. V takovém případě místo fotografie člověka vlož nějaký obrys lidské hlavy (prázdnou profilovku). Kolonka „poslední cesta“: u oběti napíšeš odkud kam jel posledním transportem (často to byla trasa Terezín – Osvětim) u sebe napíšeš, kam jsi naposled cestoval (do kauflandu pro mouku, popřát babičce k svátku, nebo třeba na školní exkurzi do Terezína). Při vyhledávání obětí můžeš narazit na některé problémy: v databázi nejsou oběti ze Sudet (včetně Hylvát, Lanškrouna, …). Některá místa se dnes jmenují jinak než v minulosti Letohrad (dříve Kyšperk) – tady je potřeba pracovat s historickými jmény.
Až budeš s prací spokojen, pošli mi ji (buď ve wordu nebo ve formátu pdf) nejpozději do 20. 3. na mail: radomil.jindra@zstrebovska-ustino.cz
Své případné dotazy směřuj na můj mail, případně messenger. Lepší se třikrát zeptat, než odevzdat mizernou práci, znáš to:)
Hodně zdaru
Radek Jindra