Virtuálně v elektrárně
Potřetí, opět s deváťáky, opět z pohodlí učebny fyziky do nejstřeženějších míst v naší zemi. A jaké byly ohlasy tentokrát?
Bylo zajímavé, že ve studiu měli uran jen tak položený na stole v tenkém zřejmě plastovém obalu. Potom mě zaujalo, že je elektrárna rozdělena na několik okruhů a každý z nich má danou úlohu. Sice jim občas nebylo moc dobře rozumět, ale to nebyla úplně jejich chyba. Celkově to bylo fajn a užil jsem si to. M.B.
Nevěděl jsem, že nad jadernou elektrárnou je bezletová zóna. Že jsme propojení s Francií a ty nás hlídají, aby nedošlo k havárii . Že tam musí nechávat všechno oblečení. T.D.
Na prohlídce mě zaujala velikost toho areálu, nečekal jsem, že je to tak velké. Celou dobu jsem si myslel, že se ta energie vyrábí v těch chladících věžích, ale díky prohlídce jsem zjistil, že to tak ve skutečnosti není. D.D.
První věc, která mě překvapila, je, že na práci v elektrárně není potřeba vysokoškolské vzdělání, ale stačí středoškolské. Také mě velmi překvapilo, že každý rok mají 2 měsíční odstávku kvůli kontrolám. Zaujalo mě, že palivo vydrží 5 -10 let a poté se uskladňuje na 60 let. Přijde mi zajímavé, že jaderná elektrárna Temelín pokrývá 20% spotřeby elektrické energie v ČR. Neměla jsem ponětí o bezletové zóně, která je chráněna armádou. L.D.
Prohlídka mě bavila, protože se celkově zajímám o tyto věci. Spoustu věcí, co říkali, jsem už věděla. Ale překvapila mě informace o tom, že v primárním okruhu voda dosahuje teploty 320°C a přesto se nevypaří. O té bezletové zóně jsem věděla, ale ne to, že ji hlídají lejzry. Nějak jsem nepostřehla z výkladu, která elektrárna hlídá Temelín, když on hlídá Francii, tak by měl někdo hlídat Temelín. Také informace o tom, jak se staví chladící věž byla opravdu zajímavá, i když nám ji neřekli. Celkově mi tento zdroj elektrické energie přijde nejlepší. Sice je nebezpečný, ale ty nehody nejsou časté, a odpad se dá znovu využít. T.D.
Zaujalo mě, že parogenerátor má 11 000 trubiček, které by spojily České Budějovice s Prahou, že tedy měří 120km. A vůbec jsem nevěděla, že nad jadernou elektrárnou je bezletová zóna, která má tvar válce v průměru 3 km od středu elektrárny a výšku 1,5 km. Je super, že už je mnohem vice zabezpečení elektrárny proti výbuchu anebo jiným nehodám. A celkově mi přišlo, že v té exkurzi řekli spoustu zajímavých informací. Měli to velmi dobře udělané. T.P.
Netušil jsem, že nad jadernými elektrárnami jsou bezletové zóny, které jsou chráněny armádou. Dokonce bezletová zóna nad Temelínem disponuje laserovým systémem. Překvapil mě poměr mezi zaměstnanci SŠ a VŠ, čekal bych mnohem více s vysokoškolským vzděláním. Přijde mi zajímavé, že jenom dvě elektrárny pokrývají ⅕ veškeré energie vyrobené v ČR. Taky jsem nevěděl, že zde probíhá každý rok 2 měsíční odstávka kvůli různým kontrolám, ale jinak běží nepřetržitě 10 měsíců. Nečekal bych, že palivo vydrží až 5-10 let a pak se musí uskladnit až na 60 let. V.P.
Moc děkujeme za tuto možnost, kterou ČEZ nabízí a díky které jsme se mohli dozvědět nové věci a diskutovat o zajímavých tématech. A také moc děkujeme za cenu pro našeho vítěze v soutěži!