1. místo v robotické soutěži RoboRAVE
Je to neuvěřitelné, ale naši šesťáci opravdu vyhráli!
A proč neuvěřitelné?
Protože přípravu na tuto soutěž provázelo mnoho komplikací v podobě karantén, izolací, technických problémů spojených se zprovozněním řídící jednotky na robotovi, nespolupracujícím jedním motorem atd. Všechna úskalí byla ale překonána, vše potřebné domluveno těsně před soutěží telefonicky i mailem a konečné doladění proběhlo v den soutěže v Pardubickém Ideonu.
Jak to tedy v Pardubicích probíhalo?
Na úvod všechny přivítal šéf asociace AMAVET, Ing. Stanislav Medřický, CSc, informací o tom, že tato soutěž navazuje na RoboRAVE International, největší robotickou soutěž pořádanou od roku 2001 ve státě Nové Mexiko, USA pro žáky ve věku od 8 do 18 let. A jak je uvedeno na stránkách www.amavet.cz, Program “Inquiry Facilitators Inc., RoboRAVE International” přináší soutěž ve stylu sportů, která děti sbližuje s akademickými a praktickými pracovními dovednostmi 21. století zpřístupňováním světa vysokých technologií. Název soutěže vychází z anglického Robots Are Very Educational (volně přeloženo: Roboti jsou velmi přínosní pro vzdělávání).
Tato soutěž je týmová. Náš tým si rozdělil úkoly tak, že Adam dal dohromady videoprezentaci, Martin přepravní krabici a Ondra program, který ovládal robota. Všichni tři se v různé míře podíleli na jeho stavbě a doladění detailů a také, v den konání soutěže, na poupravení systému dopravujícího pingpongový míček a řídícího programu podle tvaru soutěžního hřiště. V prvním kole probíhala tzv. homologace robotů, tj. zkouška, zda robot bude (bez dalšího zásahů jeho stavitelů) sledovat čáru, na křižovatce správně odbočí, dojede až k „věži“, zastaví a umístí shora do správného otvoru jeden míček. V další, již soutěžní části, mezi sebou soutěžilo 5 týmů se svými roboty a během omezeného času 3 minut převáželi jeden kus míčku k věži, vraceli se na start a poté znovu k věži, tentokrát již s větším počtem míčků. Hodnotilo se množství převezených míčků, přesnost i čas.
Kdo by v této soutěži jako odměnu čekal věcné ceny nebo peníze, byl by překvapen. Odměnou totiž je něco víc – další vzdělávání v oblasti robotiky. V září se naši borci zúčastní zcela zdarma týdenního Letního robotického kempu v Žamberku, na kterém se budou věnovat dalším úkolům z této oblasti, budou mít k dispozici specializované stavebnice a lektory, kteří je mohou postrčit dál na cestě programování.
Tento dnešní výsledek by ale nebyl dosažen, kdybychom neměli k dispozici správné vybavení – programovací stavebnici od Fischertechnik, kterou nám před dvěma lety zapůjčila firma Bühler, jak jsem o tom psala zde (tehdy díky koronaviru bylo vše jinak, ale postaveného robota jsme rozebrali a součástky dali k dispozici dnešnímu týmu). O to radostnější setkání s p. Dytrtem (zástupcem této firmy) těsně po vyhlášení výsledků bylo. Děkujeme!
Podívejte se i na tři krátká videa: