Virtuálně v elektrárně
Také letos jsme se v rámci hodiny fyziky vydali na prohlídku Jaderné elektrárny Temelín. No – „vydali“ – spíše se z pohodlí učebny fyziky přenesli do pražského studia a spolu s dalšími školami zúčastnili interaktivní prohlídky této známé elektrárny. Na dotazy moderátoru jsme odpovídali buď nakloněním doleva nebo doprava, případně přímo (zprvu zapnutím mikrofonu, poté v chatu). Jednalo se o zajímavé zpestření našich hodin fyziky věnovaných jaderné fyzice – podívali jsme se do míst, kam bychom se reálně podívat nemohli. Jak hodnotí samotní žáci:
Překvapilo mě, jakože fakt hodně, jak velký je ten areál, že všechno bylo prostě gigantických rozměrů. Třeba ty zdi že jsou fakt silné víc jak metr nebo že ty komíny jsou vysoké 150m, přijde mi to neuvěřitelné. Teoreticky se v takovýchto věcech nevyznám, takže mě překvapilo skoro všechno. Chtěla bych zmínit, že třeba ty modely a animace byly fakt dobré, to jsem opravdu nečekala. V.N.
Nejvíce mě zaujalo skladování použitého paliva, které se možná bude dát za 60 nebo více let znovu použít. Také celkově jak velký komplex to je a jak je střežený, také, že je jaderná elektrárna téměř bezemisní a v našem prostředí efektivnější než vodní, větrné či světelné. Vidím jadernou energii jako super palivo, ale zároveň jako hrozbu ve vojenském využití nebo při nehodách. O.Č.
Líbilo se mi, že ten moderátor jenom nemluvil, ale ptal se nás na otázky a byla tam menší soutěž. Bylo to hezky zpracované a bylo vidět, že si na tom dali záležet. L.H.
Jen musím podotknout že jak jsme se pak po té online prohlídce bavili o Černobylu tak mě to docela dost zaujalo 🙂 i když je to smutná událost. Alespoň jsem se dozvěděla co se tam stalo a jak se to stalo. M.K.
Moc děkujeme za tuto možnost, kterou ČEZ nabízí a díky které jsme se mohli dozvědět nové věci a diskutovat o zajímavých tématech. A také moc děkujeme za cenu pro naši vítězkyni v soutěži!
Virtuálně_v_elektrárně_Temelín