pátek 3.4.
7
Zdravím Tě!
Dnešní téma je: Archimédův zákon pro plyny (88).
Přečti si toto téma v učebnici. Je zajímavé se nad tím zamyslet, protože pravděpodobně je to pro Tebe novinka. To, že nás vzduch „nadlehčuje“, totiž nevnímáme. Jsme na to od mala zvyklí.
Když se ale zamyslíš nad tím, jak funguje horkovzdušný balón, tak Ti tyto souvislosti zapadnou do sebe jako dílky puzzle. Vzpomeň si na chování těles v kapalině – některé se potápěly, některé se „vznášely“, tj. zůstávaly ve stejné výšce a některé stoupaly ke hladině. Záleželo to na průměrné hustotě (vzpomínáš na ponorky?). Stejný princip funguje i ve vzduchu, jen je jeho hustota asi tisíckrát menší než hustota vody.
No a teď ta pointa – horký vzduch má menší hustotu než chladný vzduch. Proto v horkovzdušných balonech mají hořák, kterým ohřívají vzduch vevnitř. Tímto můžou regulovat, zda poletí vzhůru, dolů nebo zůstanou v určité výšce. Když jim dojde palivo a chtějí zvětšit výšku, musí snížit hmotnost (viděl/a jsi nějaký dobrodružný film, kde pak odřízli pytlíky s pískem, co měli jako závaží?) Samozřejmě, že takto ideálně to funguje jen tehdy, když je bezvětří. Když fouká, může to být problém, který musí posádka zvládnout.
Poslední informace je opět o počasí – tentokrát o větru. Když je někde teplejší vzduch, než jinde, kromě hustoty se to projeví i na jeho tlaku (hodně zjednodušeně řečeno, je to složitější proces). A když se molekuly vzduchu přesunou z místa, kde je velký tlak jinam, vnímáme to právě jako vítr. Těmito dvěma tématy, tj. tlakem vzduchu a jeho prouděním, se budeme zabývat v pondělí. Už teď ale můžeš vytisknout zápis do sešitu z těchto tří témat, který je zde:
F7_Archimeduv_z_Pretlak_Proudeni
Dnes vše.