Zvětrávání – úkol na týden od 30.3. do 5.4.
Tento úkol bude zkouška vaší tvořivosti. Budete kreslit obrázek krajiny. Z obrázku by mělo být patrné, že zde probíhají 3 různé druhy zvětrávání. Odevzdání formou fotografie práce nebo v papírové podobě do schránky. Téma najdete v učebnici a spoustu příkladů obrázků i na internetu. Jen je musíte propojit do jediného obrazu.
Mechanické zvětrávání zahrnuje rozpad hornin vlivem rozdílné teploty, kdy se skála ve dne se sluncem zahřívá a zvětšuje svůj objem – praská a v noci chladne – tvoři se skuliny, do kterých nateče voda. Ta při zmrznutí opět zvětší objem a skálu roztrhá. Mechanické zvětrávání provádí také vítr, který úlomky hornin přenáší a naráží jimi do skal. Výsledek takového procesu vidíme například na pouštích.
Chemické zvětrávání je působení vody s rozpuštěným oxidem uhličitým /slabá kyselina/ a vzdušného kyslíku na horniny. Důsledkem jsou rozpady hornin, které reagují s kyselinami /třeba vápenec – tvorba krápníků/ nebo vznik nových nerostů.
Biologické zvětrávání způsobují živé organismy. Rostliny pomocí kořenů rozrušují a roztrhají povrch hornin, lišejníky vylučují speciální látky, teré jim pomáhají uchytit se na skále jako první. Živočichové rozrušují skály tím, že po nich lezou, poškozují je trusem, nebo v nich vrtají chodbičky.