Lyžařský kurz – 16. – 21. ledna 2017, Janoušov

Středa 18. 1.

Čtvrtek 19. 1.

Rubriky: Aktuality |

Betlém – betlém

Dne 20.12 2016 se žáci 2. a 3. ročníku vydali do kostela Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Orlicí, aby si prohlédli čerstvě instalovaný papírový betlém a zazpívali si s paní C. Pecháčkovou  koledy za zvuku varhan. Velmi zajímavou částí programu byla i interaktivní přednáška pana děkana V. Brokeše na téma Betlém – betlém. Děti se na ní poutavým způsobem dozvěděly mnoho informací o pojmech Izrael – Jeruzalém – Betlém a betlém. Dětem se tato akce moc líbila a už se těší, že si na jaře prohlédnou město z věže kostela.

Rubriky: Aktuality |

Předvánoční potěšení

Protože jsou vánoční svátky o radosti, lásce a pochopení, vydaly se děti z hudebního kroužku dne 20.12. potěšit babičky a dědečky do Domova důchodců v Ústí nad Orlicí. Písničky, básničky i malé vlastnoruční výrobky a přání vykouzlily na tvářích staroušků úsměv, ale i slzy dojetí. Nádherné bylo, že známé koledy si zazpívaly společně  čtyři generace , protože nejmladšímu účinkujícímu bylo 7 let a nejstaršímu posluchači více než 90 let. Děkujeme ČČK za přípravu této smysluplné a obohacující akce.

Rubriky: Aktuality |

Vánoční tvoření aneb pospolu nás to baví – 15. prosince 2016

Známe to všichni: „Máme pro všechny dárky? Neměla bych upéct ještě nějaký druh cukroví? A co stromeček? A kapra! Ještě trochu uklidit, nebo to počká po svátcích? …“ A představte si, že v této uspěchané předvánoční atmosféře měla naše Základní škola v Hylvátech obrovské štěstí. Rodiče, prarodiče a děti si našli čas a přišli ho strávit od brzkého odpoledne do pozdního večera vánočním tvořením. Při netradičním jarmarku tak společnými silami vznikaly andílci, kterých není nikdy dost, stromečky, svícny, šperky pro víly, sněhuláci, ozdoby, veselé kalendáře. Kdo neměl chuť vyrábět, mohl si vybrat z velké nabídky ve stáncích před školou, občerstvit se koláčky, horkým čajem či svařákem, popovídat si s přáteli nebo vyzkoušet novinky ze světa deskových her. Nakonec se všichni sešli i se zástupci města Ústí nad Orlicí na hudebním vystoupení žáků a zaplnili celý prostor před budovou školy. A že nás bylo! A bylo nám dobře. Pospolu nás to prostě baví.

FOTO

Rubriky: Aktuality |

Kulinářská akce ve školní jídelně

V pondělí   12. 12. 2016 se ve školní jídelně uskutečnila akce  „Vaříme s kuchařem“.

Pan kuchař  Pšenčík, profesionální kuchař firmy Podravka  – Lagris a.s., která propaguje zdravé vaření připravil s našimi kuchařkami  následující  menu:

Polévka :  Kapustová s ajvarem

Hlavní chod č. 1: Celozrnný zeleninový kuskus se švestkovou omáčkou a kuřecím masem

Hlavní chod č. 2: Barevné těstoviny s tuňákem a čočkou

K tomu strávníci měli možnost ochutnat špaldové řezy s meruňkami nebo sojový salát s jablky.

Byl to pro mnohé netradiční oběd, mnozí vůbec poprvé okusili tyto kombinace masa a přílohy.

Během vaření si naše kuchařinky  vyměňovaly zkušenosti a nápady ohledně zdravé výživy s panem kuchařem a shodly se v jednom, že připravovat dětem  zdravou stravu je hodně těžké.

Pan kuchař v bílé čepici pomáhal  i při výdeji obědů, zajímal se i o to, zda dětem chutná a odpovídal na dotazy. Pro děti to bylo jistě  vítané zpestření.

Touto cestou děkuji  panu kuchaři za zajímavý jídelníček a myslím si, že za trochu rozruchu v kuchyni a jídelně to určitě stálo. Děkuji i kolektivu kuchyně za  vydatnou pomoc při této akci.

Dovolujeme si doufat, že našim strávníkům chutnalo a byli spokojeni.

za celý kuchařský tým          Lukesová Monika

Rubriky: Aktuality |

Čtení děti baví

Děti čtou, příběhy v knihách je baví a nás zase bavilo je poslouchat, protože četly úžasně, procítěně, s přednesem, uměly sebe i knihu představit a upoutat pozornost nás, posluchačů. Porotci to neměli vůbec jednoduché. Už v třídních kolech (ve 2. – 7. třídě) žáci podali velice vyrovnané výkony a o to těžší bylo rozhodování v kole školním. Nejenže se na obě kola velice dobře připravili, předvedli výborně své čtenářské umění, ale řadu, především menších žáčků, soutěž opravdu ke čtení příběhů motivovala. Pro velký úspěch projekt Chvilka čtení určitě zopakujeme i příští školní rok. Všem účastníkům děkujeme a výhercům gratulujeme!!!

Rubriky: Aktuality |

Výstava v Galerii pod radnicí

Od úterý 6. prosince 2016 probíhá v Galerii pod radnicí vánoční výstava, kterou pořádá ČČK. Mezi vystavenými exponáty najdeme i práce našich chlapců a děvčat.

Rubriky: Aktuality |

Advent na náměstí – 27. listopadu 2016

V neděli 27. 11. se na Mírovém náměstí konaly Vánoční trhy u příležitosti rozsvěcení vánočního stromu. Naše škola se prezentovala prodejem krásných výrobků, které připravily děti společně s vyučujícími. S prodejem pomáhaly šikovné žákyně a vzhledem k množství prodaných výrobků a spokojených zákazníků lze soudit, že se akce podařila. V 17 hodin se Ústí nad Orlicí krásně rozsvítilo a my jsme již zase o něco blíže k tolik očekávaným Vánocům.
Kolektiv učitelů ZŠ Třebovská
20161127_140846
20161127_140909
20161127_153445
Rubriky: Aktuality |

Předškoláci ve škole

Dne 1.prosince 2016 si předškoláci mohli opět vyzkoušet, co už umí v přípravě do školy. Tentokrát jim v adventním čase pomáhali čerti. Všichni ukázali nebojácnost, ochotu spolupracovat, šikovné prsty při výrobě papírové figurky, hbité jazýčky při „čertím“ zpívání a říkání a obratnost při běhu s pytlem. Těšíme se na příští setkání.

učitelky 1.stupně

Rubriky: Aktuality |

KODU Game Lab

Stejně jako se pachatel vrací na místo činu, bylo i mně umožněno vrátit se na svoji základní školu, ze které jsem před půl rokem odešel. V rámci projektu Akademie programování, kde jsem působil jako učitel, jsme spolu se spolužákem v celkem třech lekcích naučili žáky, kteří se přihlásili do projektu, programovat v jednoduchém programu KODU Game Lab. Žáci si vyzkoušeli udělat hru, kde bylo úkolem sbírat jablka, fotbálek nebo také vlastní střílečku. Na závěr pracovali na vlastních konceptech, ze kterých jsme vybrali pět nejlepších a ty poslali do celostátního kola soutěže KoduCup. Jakožto jeden z porotců KoduCupu držím našim žákům pěsti, bohužel nemůžu říci, jak si vedou v hodnocení. Na závěr bych chtěl poděkovat všem, kteří se Akademie Programování účastnili – byli jste opravdu dobří a jsem rád, že jsem se mohl do projektu zapojit.

Michal Špitálský

Rubriky: Aktuality |