Čtenářský klub v Hylvátech

Během školního roku 2017/ 2018 měly děti možnost navštěvovat populární čtenářský klub. Náplní našich setkávání byla práce s knihami, četba, dramatizace příběhů, vyprávění, kreslení a povídání si. Čtenáři dokonce secvičili ukázku, kterou předvedli našim budoucím prvňáčkům. Navštívili jsme Městskou knihovnu v Ústí nad Orlicí, kde pro nás byl připravený zábavný program. Během teplých dnů jsme zorganizovali piknik v přírodě a zpříjemnili jsme si tak chvilky čtení bohatou hostinou. Vymýšleli jsme vlastní pohádky a sestavovali zamotané příběhy, dokonce jsme vyráběli vlastní encyklopedie či přebaly na oblíbené knihy. Školní rok jsme zakončili porcí výborné zmrzliny a slíbili jsme si, že se po prázdninách zase setkáme. Přejeme všem krásné prázdniny a mnoho přečtených řádků.
Hana Svojanovská a čtenáři
Rubriky: Aktuality |

Provoz školní kanceláře o prázdninách

Středa 4. 7. 2018        8 – 10 hodin

Středa 11. 7. 2018      8 – 10 hodin

Středa 25. 7. 2018     8 – 10 hodin

Středa 8. 8. 2018      8 – 10 hodin

Středa 22. 8. 2018    8 – 10 hodin

Středa 29. 8. 2018    8 – 10 hodin

Rubriky: Aktuality |

Absolvenťák 2018

FOTO

Rubriky: Aktuality |

Věda má budoucnost – ocenění projektu „Ledová fyzika“

I v druhém pololetí pokračoval program Věda má budoucnost, kterého se naše škola aktivně zúčastnila. Kromě setkání učitelů matematiky a fyziky se zapojili i naši deváťáci s projektem „Ledová fyzika“, jehož cílem bylo seznámit žáky s brainstormingem a vytvořit sbírku použitelných nápadů na využití ledu ve výuce fyziky. Porotu tento projekt 18 nápadů zaujal natolik, že ho zařadili mezi oceněné projekty a naše škola tak získala digitální USB mikroskop. Děkujeme všem zúčastněným a sponzorům. Bližší informace: http://www.skoda-auto.cz/novinky/novinky-detail/2018-05-29-veda-ma-budoucnost.

Mgr. Jolana Morávková

 

Ledová fyzika – prezentace

Rubriky: Aktuality |

Dětský den v Bystřici Kladské

V pátek 8.6. navštívili žáci 1.ročníku partnerskou ZŠ v  Bystřici Kladské rámci projektu    “ Společnými aktivitami za lepším partnerstvím.“  S kamarády z Polska oslavili Den dětí pestrými činnostmi, mezi které patřily ukázky práce IZS, prohlídka vojenské techniky, dětská tombola, skákací skluzavky, jízda na motokárách a další zajímavé aktivity. Děti si pochutnaly i na vynikajícím obědě v restauraci. Den si opravdu užily.

Rubriky: Aktuality |

Přerušení dodávky elektrického proudu

informace

Rubriky: Aktuality |

Den dětí aneb Škola hrou 2018

V pátek 1. 6. ožil park u naší školy. Postarali jsme se o to my, páťáci. Uspořádali jsme totiž oslavu Mezinárodního dne dětí pro všechny ostatní ročníky prvního stupně. Vše začalo o den dříve, ve čtvrtek, když jsme připravili zjednodušený program pro mateřskou školku, který se setkal s velkým úspěchem. V pátek jsme byli připraveni.

Postavili jsme celkem jedenáct stanovišť s různými aktivitami a úkoly. Naši spolužáci plnili úkoly na jedničku a dobře se bavili celé dvě hodiny. A co všechno dělali? Třeba hráli petanque, fotbal nebo kroket, skákali v pytlích, házeli nebo stříleli na cíl, chodili na chůdách, poznávali věci po hmatu a po čichu, kreslili poslepu, stavěli puzzle, plnili vědomostní úlohy.

Nesmíme také zapomenout na důležitou věc, kterou jsme se během tohoto zábavného dopoledne naučili, abychom nepřišli k úrazu a vyhnuli se nepříjemnostem při jízdě na kole. Zopakovali jsme si povinné vybavení cyklisty a jako dárek jsme obdrželi dvě odrazová sklíčka.

Den dětí na naší škole nás přesvědčil, že hraní bez mobilů a počítačů nás pořád ještě baví!

Žáci 5. třídy a jejich třídní učitelka

FOTO

Rubriky: Aktuality |

Klub zábavné logiky a deskových her

V letošním školním roce na naší škole probíhal Klub logiky a deskových her, který byl financován z evropského programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Kroužku se zúčastnilo 15 žáků z 3. až 7. třídy. Naučili se spoustu nových deskových her, kterých v současné době máme více jak 40. Zlepšili se ve strategickém uvažování a myšlení, ale také ve schopnosti spolupráce v týmu. Vyzkoušeli si luštění šifer, hlavolamů, ale i pantomimu nebo piškvorky v různých variantách.  Ve druhém pololetí měli žáci možnost během jednotlivých setkání sbírat body za nejlepší umístění, vhodně zvolenou strategii nebo za přípravu hry pro ostatní. Při posledním setkání byl všem žákům předán diplom a ti nejlepší si odnesli také dárek v podobě deskové hry. A už nyní se těšíme na příští školní rok a nové šikovné hlavy, které se budou hravou formou vzdělávat v klubu zábavné logiky a deskových her.

vedoucí kroužku, Kateřina Váňová

Rubriky: Aktuality |

Zdravě jím po celý den

Dne 22. května 2018 se uskutečnil projektový program pro 1. stupeň Zdravě jím po celý den letos zaměřený na pokrmy z obilovin.

Projektu se zúčastnili žáci 1. stupně.

V první části jednotlivé třídy měly ochutnávku zeleninových šťáv a žáci si připravili raw zákusek ze slunečnicových semen a hrozinek. Tato část proběhla ve spolupráci s firmou MK Fruit, která dodává ovoce a zeleninu do školy.

Ve druhé části v jednotlivých vyučovacích hodinách si žáci rozšířili vědomosti o obilninách jak obecně tak i v souvislostech se svými zkušenostmi a znalostmi. V praktické části jme tentokrát vynechali práci s běžně dostupnými a známými potravinami z obilnin a zaměřili se na poznávání přes nové chutě v podobě kaší, které vyhovují zásadám zdravé výživy a které se snadno připravují.

Všechny třídy měly ochutnávku obilných kaší a a děti si vyzkoušely i možnosti jejich dochucení pomocí různých obilných výrobků – např. tzv. pukance, pšeničný sirup, ale i semena jako další možnost při zlepšení výživové hodnoty pokrmu.

Projekt přispěl k lepšímu povědomí o důležitosti vyrovnané stravy a potravin prospívajících zdraví.

Za 1. stupeň Mgr. Alena Malá

FOTO

Rubriky: Aktuality |

Matematický poker 2018

Letos (již ve čtvrtém ročníku) soutěžilo neuvěřitelných 94 žáků z 5. – 9. třídy. V první hře, spočívající v uspořádání náhodně tažených čísel, dosáhly nejlepšího výsledku Sára (9.tř.) a Natka (8.tř.). V druhé hře bylo cílem přeskládat čísla z první hry tak, aby bylo dosaženo co největšího počtu bodů. Absolutním vítězem se stal Robin (8.tř.) Na druhém místě se umístili Zuzka (5.tř.), Ondra (6.tř.), Saša (6.tř.), Kája (8.tř.), Kuba (8.tř.), Šimon (9.tř.) a Sára (9.tř.), kteří ve své tabulce sestavili pouze o jednu postupku méně, než vítěz. Ukázalo se, že nezáleží tak úplně na věku soutěžících, protože k vítězství stačí správný logický úsudek. Vítězům byly rozdány zalaminované kartičky s čísly a pravidly k této hře, jejichž výrobu finančně podpořilo Město Ústí nad Orlicí.

Jolana Morávková

FOTO

Rubriky: Aktuality |